נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

אחריות קבלן

אחריות קבלן לפי חוק מכר דירות

מדינת ישראל מגינה על רוכשי דירות על ידי התקנת תקנות שנועדו למנוע בנייה לקויה. חוק מכר דירות הינו זה שנועד להבטיח זאת. החשיבות של חוק ה נובעת מהעובדה כי לעיתים מזומנות קניית דירה נעשית בשלב שבו בניית הדירה לא החלה או נמצאת בשלבים מוקדמים שלה ולא ניתן לו, לרוכש הדירה, לבחון את מרכיביה ולדעת ם יש בה ליקויים.

ככל שיהיו בה ליקויים אלו עלולים להתגלות רק בעת השלמת מלאכת בניית הדירה.

חוק המכר לכן נוועד להגן על הצרכן שאין לו היכולת לנבא את מצב הממכר שיקבל בעתיד.

חוק זה קובע אורך חיים שונה לאלמנטים השונים מהם מורכב הבית. 

ציפוי קירות חדר המדרגות נקבע כ-7 שנים, הוא משך הזמן הארוך ביותר ואילו מרכיבים שלא צוינו במפורש בחוק המכר, נקבע כי תקופת האחריות לגביהם תהיה שנה אחת בלבד.

 

חוק מכר דירות – אחריות קבלן

חוק זה חוקק על מנת להעניק לכם זכויות ולהגן עליכם מפני בנייה לקויה של הקבלן וצוות עובדיו המקצועיים. חוק זה קובע כי אחריות הקבלן אינה מוסרת ברגע בו הוא העביר לידיכם את מפתחות הדירה, אלא היא ממשיכה אל תוך תקופה הנקראת בדק בית.

במהלך שנה מרגע מסירת המפתח, אתם אלו שמתגוררים בדירה ועליכם לבחון את הליקויים השונים שמתגלים בה, בין היתר רטיבות, טיח מתקלף, סדקים ועוד.

אם אין אתם בטוחים באשר לליקויים אלו, הכי נכון וחכם זה להסתייע בחברה מקצועית שתבצע עבורכם בדק בית, בסיומו יועבר לידיכם דו"ח מקצועי, המבהיר בפשטות את מכלול הליקויים והכשלים ואופן תיקונם, כך שכל קבלן יוכל לקרוא את הדו"ח ולשפר את עבודתו בצורה המושלמת.

בדיקת דירה- שלוש מועדים קובעים

אם אתם תוהים באשר לשלב הנכון בו כדאי לכם לשלב בעל מקצוע שיבצע עבורכם בדק בית, המלצתנו המקצועית היא, לבצע את הבדיקה 3 פעמים: לפני קבלת הדירה, לפני תום שנת האחריות ולאחר תום השנה:

בדיקה ראשונה – בטרם קבלתם לידיכם את המפתח הנכסף, הזמינו בעל מקצוע שיבחן את היסודות בשלב הבנייה הראשון, את תוואי הצנרת , את הטיח, החשמל ועוד. כל ליקויי או כשל שימצא, דרשו מהקבלן לתקנו עוד לפני שאתם נכנסים לדירה.

בדיקה שנייה – לאחר שהתגוררתם מספר חודשים בדירה, זה זמן מצוין להיחשף אל כלל הליקויים הגלויים לעין. רשמו את הליקויים על דף, או לחילופין הזמינו בדק בית ומסרו לקבלן בכתב את פירוט הליקויים בדרישה לתקנם. אם קיימים ליקויים אקוטיים, בין היתר רטיבות לדירה, אל תמתינו לסוף השנה ובקשו מהקבלן שיתקנם כבר עכשיו.

בדיקה שלישית – קיימים ליקויים שלא ניתן לגלותם עם תום שנת הבדק ואלו בשפה המקצועית יותר, נקראים "ליקויים נסתרים". אם לא תשכילו להסתייע בחברה מקצועית המבצעת בדק בית ומסוגלת לזהות ליקויים גם בעין בלתי מזוינת, הרי שאתם עלולים להיחשף לליקויים אלו מאוחר יותר ולהפסיד חלק נכבד מהכסף אותו השקעתם. גם אם איתרתם ליקויים לאחר תום שנת הבדק, דרשו מהקבלן לתקנם.

דו"ח בדק בית מסייע לכם לממש את אחריות הקבל המוענקת לכם ע"פ חוק, אל תוותרו על זכויותיכם ואל תחסכו היום עבור מה שתשלמו מחר וביוקר, הזמינו היום דו"ח בדק בית.