נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

רטיבות בקיר

רטיבות בקירות הבית – מי לא מכיר את זה…

קשה למצוא ישראלי שאיננו מכיר, או שלא ראה פעם את הכתמים המכוערים האלה, שמצטברים בחדר הרחצה, בתחתית הקירות, ומפתחים שכבה מכוערת של עובש שחור המשאיר ריחות לא נעימים ותחושה של לכלוך שקשה להיפטר ממנה. כל הכתמים הללו למיניהם, הם תוצאה של רטיבות בקירות היכולה להיגרם מכמה וכמה סיבות עיקריות.

חשוב לדעת!

רטיבות בקיר ללא קשר לסיבה שגורמת אותה מצריכה טיפול בכדי שתיפסק, והזנחה שלה תוביל בהכרח לפגיעה נוספת בבית, לעיתים מדובר בפגיעה קלה ואסתטית כמו במקרה של רטיבות הנגרמת בחלל לא מאוורר מספיק.

אולם לא פעם זו עלולה להיות פגיעה משמעותית הפוגעת הן באיכות החיים והן בבטיחות המבנה ובסכנה לשלום הדיירים כמו במקרים של נזילות משמעותיות העלולות לחדור אל תשתית החשמל של הבית ולהוביל אף לסכנת חיים.

רטיבות כתוצאה מלחות פנימית

כפי שנאמר לעיל, רטיבות בקירות עלולה להיגרם ממספר סיבות שהטיפול בהן משתנה ממקרה למקרה. כך למשל אחת הסיבות הנפוצות לרטיבות, היא חללים לחים כמו חדרי רחצה ושירותים שאינם מאווררים מספיר, בשל היעדר חלונות או פתרונות אוורור שיובילו את הלחות המצטברת בחדר בחוצה.

במקרים כאלה, אדי מים מצטברים, יחלחלו אל תוך קירות החלל, ויגרמו לרטיבות קבועה, שאמנם אינה מתפשטת אל דירות סמוכות, ואיננה גורמת לנזקים משמעותיים, אך בהחלט פוגמת באיכות החיים של דיירי הבית.

מתן פתרון הולם להובלת הרטיבות החוצה, ושימוש בחומרי ניקוי מתאימים וצבע בעל תנגודת גבוהה לעובשים ופטריות בדרך כלל יפתרו את הבעיה לפרק זמן ארוך למדי.

רטיבות כתוצאה מחדירת גשמים

לעומת הבעיה הקודמת ישנה רטיבות שמקורה במים המגיעים מן החוץ כמו מי גשמים או נזילות. איטום לא תקין של חלונות המבנה ע"י אנשי האלומיניום, עשוי בהחלט להוביל לחדירת מי גשם אל תוך הבית בתקופת החורף, ולהתפתחות רטיבות משמעותית בקירות שמתחת לחלונות הפגועים.

במקרה כזה יסבלו בני הבית מטמפרטורה נמוכה של המבנה, נפיחויות בצבע הקירות, וקילופי טיח. הבעיה תצריך איטום חדש של חלונות המבנה, טיוח מחדש וצביעה מחודשת של החדרים הפגועים. ירידת הטמפרטורות בחדרים עקב הרטיבות תצריך הוצאת אנרגיה גבוהה יותר ויקרה יותר לטובת חימום.

רטיבות כתוצאה מפיצוצי צנרת

הבעיה החמורה ביותר של רטיבות נובעת מפיצוצי צנרת העוברת בקירות הבית אשר מהם חודרים המים אל הקירות, ולתשתיות נוספות.

פיצוצי צנרת עלולים לפגוע במהירות גדולה, במצע עליו מונח ריצוף הבית ולגרום לשקיעתו, לחדור אל צנרת החשמל ולגרום לקצרים חשמליים, או לגרום לרטיבויות בדירות השכנים הסמוכים. הטיפול ברטיבות שמקורה בצנרת פגומה מצריך חשיפת המקום הפגום והחלפת הצנרת בצינורות חדשים.

רטיבות בקיר

איתור במיקום המדויק יכול להתבצע באמצעות חציבה בקירות, או באמצעות מכשור מתקדם לאיתור נזילות הנמצא בשימוש אצל חברות המתמחות בכך. הזנחה של רטיבות כזו תוביל בהכרח לנזק גדל והולך, שבסופו ייאלץ הדייר להוציא סכומים לא מבוטלים לתיקון הבעיה.

 

בדיקת רטיבות

לפני שרוכשים בית או לחילופין אחת לכמה שנים כדאי מאוד לבצע בדיקת רטיבות. בדיקה כזאת יכולה להתאים אפילו לאחר הכניסה לדירה שכן לקבלן יש אחריות לתיקון ליקויים בתחום זה למשך תקופה ארוכה למדי. אפילו ברכישה של נכס מיד שניה לבדיקה כזאת יש משמעות, גם מבחינת המחיר המבוקש וגם כדי שניתן יהיה לבצע תיקון של כל ליקוי בהקדם האפשרי.

בדיקת נזילות מים באמצעות מכשור מתקדם

בדיקת רטיבות, שנעשית באמצעות ציוד מתאים יכולה לאתר סימנים לחדירת מים או סימנים לנזקים בצנרת המים, עוד לפני שהם מקבלים ביטוי נראה לעין. זו לא חוכמה למצוא רטיבות על סמך נפיחות בקיר, אריחים שהתכהו בשל חדירת מים או טיח שהתקלף בשל איטום לא תקין. החוכמה היא לאתר נזקי רטיבות מינימליים ולמצוא סימנם לבעיה סמויה, שעלולה להחמיר לאחר זמן.

בדיקת נזילות קצרה תשמור על ביתכם יבש לתקופה ארוכה

באמצעות בדיקה קצרה, שנעשית במכשור מתקדם ובעלות זניחה, מפיקים תועלת ניכרת ביותר גם במונחים כספיים וגם במונחים של איכות חיים. בין השאר:

  • ניתן לדרוש מהקבלן לבצע תיקוני איטום, לתקן ליקויים בצנרת ולשפר כל ליקוי אחר, על בסיס דוח בדיקה מסודר. עלות התיקונים גבוהה ביותר ומי שלא יאתר ליקויים ובעיות רטיבות בזמן יפספס את תקופת האחריות.
  • ניתן לתקן בעיית צנרת מינימלית, עוד לפני שמתגלה רטיבות אצל השכנים, לפני שהצינורות הפגומים מחייבים הרמת כל הרצפה, לפני שצריכים לבצע שיקום ארוך ויקר.
  • ניתן לגלות רטיבות גם בתקרה, בעיות של איטום בחדרי הרחצה או נזילות בחדר השירותים. תיקון בהקדם חוסך נזקים נוספים והשקעה כספית יקרה.
  • בדיקת נזילות קצרה, שמתמקדת באזורים המועדים לפורענות ובסימנים שמופיעים במכשור משוכלל כמו מצלמות טרמיות וציוד לבדיקת לחות, תשמור על הבית יבש לאורך זמן.

גיליתם רטיבות בבית? אל תזניחו!

גיליתם רטיבות בבית? לא כדאי להזניח. רטיבות שאיננה מטופלת יכולה להביא לא רק להוצאות יקרות אלא גם לסכנות שונות:

  • עובש בקירות, על הרצפה ובתקרה – לכתמי העובש יכולת לגרום אלרגיות ובעיות נשימה לאחר חשיפה ארוכת טווח.
  • היחלשות תשתיות וסכנת קריסה – הצטברות של מים ורטיבות יכולה להעמיס משקל עודף וזה יכול להיות מסוכן.
  • חדירת מים למערכת החשמל יכולה להביא לקצר ושריפה.

רוצים למנוע נזק, אי נוחות וסכנות? אל תזניחו, פנו אלינו