נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

רטיבות מעל הפנלים

רטיבות מעל הפנלים

אתם מנקים את הבית שלכם במסגרת הניקיון השבועי, עוברים עם שואב האבק בפינות החדרים וליד הפנלים ואז מבחינים בשערות הלבנות שהקיר שלכם התחיל "להצמיח" מסיבה לא ברורה. הנטייה הטבעית של כולם היא פשוט לשאוב או לטאטא את השערות האלה ולהמשיך הלאה תוך התעלמות מהמקרה.

אולם בניקיון הבא אתם כבר שמים לב שכמות השיער של הקיר גדלה, וחתיכות צבע וטיח דקות מתחילות לנשור מהקיר. אתם מבינים שמדובר בבעיה אך לא מסוגלים להצביע עליה.

ובכן הבעיה שלכם היא די פשוטה להגדרה, ואם לא תמהרו לטפל בה, סביר להניח שבקרוב תשמעו נקישות על דלת הכניסה, ויוסי השכן מלמטה, יודיע לכם שיש לכם נזילה שדולפת אליו הביתה, אתם תשימו על עצמכם חלוק או חולצה, ותרדו אליו בשעת ערב לא נעימה, לראות את הכתם, תתנצלו במבוכה, ותבטיחו לטפל בעניין "על הבוקר".

הסיטואציה המתוארת דמיונית לחלוטין אולם היא מבוססת על מציאות שכיחה למדי, בעיקר בבניינים משותפים. רטיבות מעל הפנלים נובעת בעיקר ממים הנמצאים ברצפה, ומטפסים בכוח הנימיות אל מעל הפאנלים, או בנזילה מצינור הנמצא בקיר שמעל הפאנלים והמים מחלחלים כלפי מטה ומצטברים מעל הפאנלים.

הטיפול ברטיבות כזו הוא כמו טיפול בכל סוג אחר של רטיבות ומצריך איתור של הנזילה והחלפת החלק הפגום לעצירת הנזילה.

בבית פרטי זה הרבה יותר פשוט

נזילה בבית משותף מסובכת מעט יותר מנזילה בבית פרטי, משום שבבית הפרטי אין מעורבות של שכנים, ואי הנעימות היא אישית בלבד. כמו כן תיקון רטיבות כזו הוא בדרך כלל פשוט יותר והגישה לצנרת קלה יותר לבעלי המקצוע. בבתים פרטיים לא פעם נוצרת רטיבות מעל הפאנלים בעיקר בגלל ביות איטום ובידוד של יסודות המבנה בזמן הבנייה.

בידוד ואיטום לקויים יביאו לספיחת לחות של המבנה מהסביבה (הקרקע החיצונית) שתצטבר בקיר ו"תפריח" אותו בכל מיני עובדים ופטריות לא רצויים.

אבל אתם גרים בבניין…

בבית המשותף לעומת זאת, תקלה כזו מערבת שני דיירים לפחות, ותיקון התקלה משפיע על איכות החיים של שני המעורבים. תיקון התקלה בבית משותף עלול להיות מורכב מעט יותר, ומצריך משנה זהירות. אם בבית הפרטי חציבה בקירות או הרמת הריצוף נחשבים לפשוטים יותר, הרי שבבית המשותף יש לנקוט משנה זהירות בעיקר בחציבה בקירות משותפים למניעת פגיעה נוספת בדירות השכנים.

הרמת הריצוף בבית המשותף פשוטה אמנם, אך מצריכה החלפת הצנרת, והחלפת המצע הרטוב (חול בדרך כלל) הנמצא מתחת לריצוף למניעת רטיבות חוזרת אצל השכנים מלמטה, כמו גם תיקון וצביעה של תקרת השכן. שיתוף פעולה בין השכנים והבנה של הצורך בתיקון מקצועי ואיכותי, עשויים בהחלט לצמצם את החיכוך בין המעורבים ולהבטיח לשני הצדדים שנים נוספות של שכנות טובה.