נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

בדיקת דירה יד שנייה

בדיקת דירה יד שנייה

בדיקה זו חשובה עוד יותר לאור העובדה כי בכל חוזה בין קונה למוכר מצהיר הקונה:
הקונה מצהיר כי בדק את הדירה ומצאה מתאימה לצרכיו.
לקונה לא תהיינה כל טענות של אי התאמה בקשר לנכס לאור הצהרתו זו. הקונה רשאי ואנו ממליצים כי יביא איש מקצוע כדי לקבוע אם יש בנכס ליקויי בניה" סוף ציטוט.
ברור על פי סעיף זה בחוזה המכר שבדיקה של דירה יד שנייה חשובה מאד. בלעדיה הוא למעשה מוותר על זכויותיו אם יתברר כי קיימים פגמים וליקויים.
עלות  בדיקה של דירה יד שנייה מהווה שבריר של עלות הדירה עצמה, ויותר רוכשי דירות  מקפידים על הבדיקה הזו ומבצעים אותה כל העת.

קיימת אף מגמה של עורכי הדין שמתעקשים על בדיקה זו כדי שלקוחותיהם לא ימצאו בעמדת נחיתות עת יתברר כי בדירה הנרכשת נמצאו ליקויים חמורים וחריגות בנייה שהופכות את העסקה בעייתית.
בדיקת דירה יד שנייה מהווה את הבדיקה האחרונה במערכת הבדיקות הנעשות על ידי עורך דין קודם להשלמת העסקה ורגע לפני חתימת ההסכם.
בדיקת  דירה יד שנייה נועדה לוודא כי הנכס בנוי כהלכה, הבדיקה נועדה לוודא כי אין חריגות בנייה. ככל שיש ליקויי בנייה וחריגות בנייה אזי הבדיקה ההנדסית מציגה את המשמעויות של הממצאים ואת אומדן העלות של תיקונם.
הקונה יוצא נשכר בכך שהוא יודע טוב יותר מה עליו לדרוש מהמוכר. הוא יודע אם יזדקק לכספים נוספים לצורך תיקון ליקויי בנייה וכמובן הוא יוכל להימנע מחתימה על ההסכם אם ימצאו בנכס ליקויים מהותיים או חריגות בנייה שפוגעות באופן ניכר מפוטנציאל השימוש בו.

מה מבדיל בין בדיקת דירה יד שנייה לבדיקת דירה מקבלן?

ההבדל המשמעותי ביותר הינו העובדה כי בעת שבודקים דירה יד שנייה הרי שטרם נחתם הסכם מחייב בין המוכר לקונה. כלומר גם אם נמצאים ליקויים רבים בדירה יד שנייה הרי שליקויים אלו אינם נחשבים הפרת הסכמות שהרי ככל שהקונה מודע לליקויי בניה בבית הנרכש אזי הסכמתו לקנותו כמוה כויתור על כל ליקויי הבניה הקיימים בנכס.
חשבו על כך לרגע, אם מתבצעת מכירה ומוסכם המחיר הרי שלא תהייה לו לקונה כל טענת אי התאמה שהרי הוא נמצא פיזית בנכס ומהלך בין כתליו ובוחן את מערכותיו וזאת בשונה ממצבו של מי שקונה דירה מקבלן שזו טרם החלה נבנית.
אם בעתיד ירצה הקונה לעתור לבית משפט בקשר עם חריגות בניה יהיה זה דווקא המוכר שיוכל לטעון כי כל ליקויי הבניה הקיימים בנכס היו ידועים לקונה ולמעשה מחיר הנכס משקף את העובדה שקיימים ליקויים אלו.

בדיקת דירה יד שניה נהוגה בכל ארצות צפון אמריקה ומרכז אירופה והפכה בדיקה נופצה גם בישראל.
בדיקה זו נעשית בעיקר בבתים בהם הסכום המשולם בגין הנכס הוא גבוה יחסית, בבתים צמודי קרקע ובבתי דירות בהן הדירה הנסקרת אינה דומה לדירות אחרות באותו בניין.
עתה משאנחנו מבינים את האמור הרי שלבדיקת דירה יד שנייה יש חשיבות גדולה יותר מבדיקת דירה חדשה.
בבדיקת דירה חדשה קיימת חובה על הקבלן להשאר אחראי לדירה ולתשתיותיה שנים רבות. הדבר אינו נכון במקרה של דירה יד שנייה. די שהועברו הכספים ובכך מסתיימת לה תקופת האחריות שלהמוכר.
המוכר דירתו כיד שנייה אף אם קבלן הוא, פטור לחלוטין מהוראות חוק המכר ומכאן שאם הקונה לא בדק היטב את תשתיותיה ומערכותיה של הדירה הנרכשת על ידו, חשוף הוא לאובדן כספים רב.

רגע לפני שאתם חותמים על החוזה קיראו אותו בעיון. האם מופיעה שם פסקה ברוח הדברים האלו: " הקונה מצהיר כי בדק את הנכס, את תשתיותיו, בדק את תוכניותיו ומצא לאחר הבדיקה כי הנכס מתאים לצרכיו…" אם אתם חותמים על זאת, זה בסדר כל זמן שאתם יודעים ומצהירים כי לא תוכלו לבוא בטענות על עובדות שיתגלו בעתיד.
האם עורך הדין שלכם בדק שאין חריגות בנייה. אם הוא לא בדק אזי מישהו אחר צריך לבדוק זאת. בבניין קומות בדרך כלל לא סביר שימצאו חריגות בנייה. בבתים נמוכי קומה וצמודי קרקע או בבתים הבנויים על צלע הר כגון ירושלים וחיפה, עלולים להימצא חריגות בנייה. מוצע לבצע הבדיקה.
בצעו פעולות פשוטות שנועדו לקבוע אם הבית תקין – פתחו הברזים וודאו זרם מים מספק ויציב, הביטו על הקירות ונסו לאתר סדקים אלכסוניים, פתחו את לוח החשמל ונסו לקבוע אם כל המפסקים דומים האחד לאחר. בדיקות פשוטות אלו יאפשרו לכם חיסכון כספי רב עת עלול להתברר כי יש תקלות שהאחריות להן חלה עליכם מתוקף חתימתכם על ההסכם.
בדיקת דירה יד שנייה – האם היא חשובה יותר מבדיקה של דירה מקבלן? בודאי. הקבלן מחויב לתת אחריות בין אם נמצא הליקוי ביום הכניסה לדירה ובים אם לאחריו. מוכר דירה יד שנייה פטור מכל אחריות שהיא, במיוחד אם בחוזה נקבע כי הנכס נמכר 'כפי שהוא'

מתי כדאי מאד לבצע בדיקת דירה יד שנייה

האם מדובר בנכס צמוד קרקע? אם כן, שאלו את עצמכם אם בוצעו בו הרחבות, שינויים, תוספות פנימיות, הסרת רכיבים קונסטרוקטיביים. אם יש לכם חשש- בצעו הבדיקה!
אם מדובר בנכס חד קומתי שאלו את עצמכם אם גגו נאטם כראוי ומתי. אם יש לכם ספק. עלו למעלה וראו בעצמכם!
אם הנכס גובל עם חלקות אחרות שאלו את עצמכם אם יש סכסוך שכנים לגבי גבולות אלו. נסו לפגוש את השכנים ולשמוע מפיהם על מחלוקות הקיימות לעניין גבולות המגרש.
האם הנכס מצוי בחלק גבוה או נמוך של הרחוב? אם הוא בחלק הנמוך עלול להתברר כי ביוב עלול להציף את תאי הבקרה ואת מרתפי הבית. אם הוא נמצא בחלק הגבוה בדקו שאין קירות תומכים ואם יש כאלו ודאו את יציבותם.
הנכס נבנה לפני יותר מ-200 שנה? בדקו אם צנרת המים עשויה ברזל. אם זהו המצב סביר כי החלפת הצנרת תידרש בטווח הזמן המיידי. החלפת צנרת כרוכה בפירוק ריצוף ובהתקנת כלים סניטריים חדשים. האם אתם ערוכים להוצאה הנוספת?

האם צריך לבדוק כל דירה שרוכשים?

באופן טבעי, דירה יד שנייה, יש בה בלאי שמשתנה בהתאם לרמת התחזוקה.
אך הליקוי יכול שיהיה גם בשל בניה בלתי תקינה, ואף חריגות בניה שבוצעו על ידי הדיירים.
כך שגם כאשר עומדים לרכוש דירת יד שנייה חדשה יחסית, הסיכוי הגבוה הוא שיש בה ליקויי בניה שיתגלו בשלב מאוחר יותר, ויגררו אחריהם הוצאות כספיות רבות ועוגמת נפש.
הסכום שיש לשלם על בדיקת בדק בית, נמוך ביותר, למול התועלת הרבה שיש בבדיקה.
רק באמצעות בדיקה מקצועית ניתן לדעת באופן מדויק יותר מהו השווי האמתי של הנכס שאתם עומדים לרכוש
בכל דירה כמעט ישנם ליקוי בניה שכדאי לדעת עליהם לפני שמשלמים למוכר הדירה, מאות אלפי שקלים.

איך מתבצעת בדיקת דירה

המהנדס המבצע את הבדיקה, עובר על הנכס באופן מעמיק ויסודי, תוך בחינת כל האזורים שנחשבים לבעייתיים במיוחד, כדוגמת: צנרת, חלונות, נקודת כניסה ויציאה של מים ועוד.
לרשות המהנדס ציוד טכנולוגי מתקדם שבאמצעותו ניתן לזהות ולאתר ליקויים של רטיבות שנמצאים בשלבים הראשוניים ביותר או שקשה מאוד לגלותם בכך דרך אחרת.
במהלך הבדיקה, מציין המהנדס את ליקויי הבניה שגילה, ואת רמת הנזק, ובמקרים רבים גם מצלם את האזור עם הליקוי.בדיקת יד שנייה
בסופו של ההליך הלקוח מקבל לידיו, דוח בדק בית, מפורט שבו כל הליקויים שנמצאו, הצעות לתיקון ואומדן עלות התיקון.