נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

חברות בדק בית – מה ההבדל ביניהן

חברות בדק בית-גישות שונות לאותו עניין

10 השאלות (והתשובות) לבחירה נכונה של חברות בדק בית:

 

ההבדלים בניסוח חוות הדעת

חוות דעת הנדסית (במקרה של דירות חדשות) נועדה למטרה אחת ולמטרה אחת בלבד: לגרום לקבלן לתקן את הליקויים והקילקולים שנמצאו. לכן, דרך כתיבתה צריך להיות כזה שימנע אנטיגוניזם, חוות הדעת צריכה להיות בהירה, עניינית ובעלת כל המידע הדרוש לאיתור התקלות והסבר על סיבותיהן.

האם חברות בדק בית מציגות הממצאים באופן אחיד?

לא, יש עשרות דרכים להציג את חוות הדעת. חוות הדעת צריכה להתאים לנסיבות: האם מדובר בדירה חדשה? אולי בדירה יד שניה. האם מדובר בסכסוך שכנים, ברטיבויות מקומה אחת אל קומה אחרת. האם מדובר בתיק לבית משפט וכו'. חוות דעת הנדסית של חברות בדק בית צריכות להיות מותאמות למקרה המטופל.

האם חברות בדק בית רושמות ליקויים שאין מקום שיופיעו בחוות הדעת?

כן וחבל. לא כל ליקוי צריך שיופיע בחוות דעת. ליקויים פעוטים מסרבלים את הקריאה (מי שקורא את חוות הדעת הוא מנהל העבודה שבדרך כלל עסוק מאד וגם חסר סבלנות) ומונעים מתיקון הליקויים המהותיים בבחינת מרוב עצים לא רואים את היער. בנוסף, ציון ליקויים פעוטים מבהיר לקבלן כי כותב חוות הדעת הינו טרחן ותו לא ומתייחס אל חוות הדעת בזילזול הראוי לה. ומהם אותם ליקויים פעוטים: אין צורך למשל לציין כי טרם הותקנו פנלים בצידי הדלת אם ידוע לכל כי פנלים אלו לא הותקנו כדי לאפשר התקנת משקוף הדלת תחילה. אין צורך לציין כי אין מים חמים בדירה אם ידוע ממילא כי מים חמים יזרמו במערכת רק לאחר שמערכות המשותפות בבניין יחוברו לחשמל, אין צורך לציין כי כיסוי הנילון על הדלת הראשית אינו יפה- הרי הוא יוסר בסופו של דבר ותפקידו ממילא לשמור על הדלת בעת השלמת העבודות.

האם מוצגות תמונות בחוות הדעת?

תמונות משרתות את הליקוי בצורה נפלאה שהרי טובה תמונה אחת מ-1000 מילים. חברות בדק בית רבות נוהגות להגיש את חוות הדעת ההנדסית עם תמונות המתרכזות בסמוך לסעיף הרלוונטי של המסמך ובכך תורמות להבין את שייכותן לליקוי המתואר.

אסור שחוות הדעת תהווה קריאת תיגר על הקבלן

חוות הדעת אינה קריאת תיגר על הקבלן. מהנדסי בדק בית יודעים להעריך את הקשיים המלווים בניה ולכבדה. שיחה עניינית והבהרות הנדסיות מתוך כבוד הדדי הפכו למהלך נכון. חוות דעת הנדסיות ערוכות נועדו ומצליחות לגרום לכל הצדדים תועלת רבה. הקבלן צריך ויודע להעריך חוות דעת המציגה את הליקויים באור הנכון ומאפשרת לו לתקנם ללא הצורך במאבקי כוח מיותרים.

איך נמנעים מעימות משפטי

חוות דעת אינה צריכה להוביל לעימות משפטי. היא נועדה להציג בפני הקבלן רשימה של מלאכות שיש לתקנן ולאפשר לקבלן לתקנן. מכאן שאין זה ראוי לגרום לדייר לבזבז זמנו וכספו בתביעות משפטיות מיותרות שהיו יכולות להסתיים ללא התערבות בית משפט, בתיקון הליקויים ובחברות קרובה.

איך אומרים לקבלן לתקן ללא מילים

בדומה לסעיף הקודם: כיבוד הזולת ודרך ארץ הם מרכיבים חיוניים בתקשורת הבינאישית. הסטטיסטיקה אף מלמדת כי דרך זו מניבה תוצאות טובות יותר. חוות דעת המנוסחת בדרך מילולית אלימה תוך איום בפנייה לערכאות, מזיקה לכם. חברות בדק בית טובות נמנעות משימוש בדרך זו!

מי כתב את חוות הדעת

מי כותב את חוות הדעת? האם מדובר בדובר שלשונו הינה שפת אם? האם הניסוח לקוי? האם ניתן להבין את הכתוב. זיכרו, חוות הדעת מלמדת על כותבה. אם הוא אינו בקיא בהילכות כתיבה ובעריכת חוות הדעת אזי הרושם הזה יותיר את הקורא עם מידה מסויימת של הסתיגות. הזילזול שמפגין כותב חוות הדעת כלפיכם, יגרום לקבלן לזלזל בכם בעצמו. דאגו לחוות דעת שנכתבה עבורכם, חוות דעת שהושקעה בה מחשבה וניסוחה תואם את כללי הכתיבה של השפה.

האם תמיד ימצאו ליקיי בנייה?

קיימים בישראל קבלנים ראויים וטובים והבדיקה ההנדסית תלמד על 0 ליקויים. חברות בדק בית רבות בוחרות להמציא ליקויי בניה כדי להראות למזמין על יכולותיהם. חברות בדק בית רבות סבורות כי לא ישלמו להן אם הרשימה תהיה קצרה מדי. לכן הן פועלות לההכביר מילים ולהמציא המצאות, הכל כדי לנפח את המסמך ולהראות למזמין המסמך על מקצועיותם המדומה. היו ערניים. יש דירות שבהן אין ליקויי בניה!