נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

כל האמת על ליקוי בנייה

כל האמת על ליקויי בנייה!

ליקויי בניה הם לא מכת מדינה!

ליקויי בניה אין בכל בית.

תיקון ליקויי בניה אינו חייב להיות יקר.

ניתן לאתר ליקויי בניה ללא מהנדס מומחה

ליקויי בניה יש בגלל תרבות החאפר הישראלית- לא נכון.

העובדות בשטח, חברים יקרים, שונות לחלוטין מאלו המוצגות ברשתות החברתיות ובשיחות סלון ימי שישי!

אמנם ליקויי בניה קיימים אך הם אינם עולים כדי מכת מדינה ובודאי שעלות תיקונם אינה רבה כפי שמנסים גורמים שונים לתארם.

מהם ליקויי הבנייה האלו ומהי משמעותם.

ליקויי בניה מתקיימים בשל העובדה כי עבודות הקמתו של בית הן מרובות, משולבות ביניהן ונעשות בדרך כלל באמצעות צוותים שמיומנותם אינה תמיד תואמת את הדרישות הקפדניות. אך חישבו על הנתונים הבאים: חברות הרכב ביצעו השנה ריקול למאות אלפי מכוניות רק בשנה האחרונה וזאת בשל תקלה ב… מערכת הבלמים! ברור שזה לא צריך לקרות אך זה קורה.לא בכל בית יש ליקויי בניה

נחזור לענייננו. יש ליקויי בניה ויש ליקויי בניה. חשוב להבחין בין ליקויי בניה קלים שאינם מצריכים איזכור ובין ליקויי בניה משמעותיים כגון רטיבויות מצנרת המים או איטום לקוי של מסדי הבית.

כשאתם ממהרים לבית המשפט על מנת לתבוע קבלן, נסו לבחון את ליקויי הבניה תחת ההגדרות הללו. ריצה לבית משפט אינה תמיד הצעד הנכון. בחנו את המקרה לפי המבחנים הבאים:

מהי עלות התיקון של ליקויי הבניה

כמה זמן נדרש על מנת לתקן הליקויים

האם התקן הישראלי חל על העבודות שבוצעו עבורכם

האם חוק התכנון והבנייה חל על העבודות הללו

האם מיציתם את כל המהלכים בדרכי שלום

מדוע נוצרו אותם ליקויי בניה. האם איכות העבודה היתה המרכיב היחידי או שהיה אשם תורם של תוכניות לקויות או העדר תוכניות.

האם שכרתם שירותי פיקוח

האם ליוויתם את הבניה והערתם הערותיכם בעת התהליך

התהליך הסדור של בניית בית מבטיח צמצום ליקויי בניה מינימום אך אינו מבטיח את ביטולם לחלוטין. ניתן להסתכל על כך באופן הבא: ככל שכמות הליקויים פוחתת אזי המחיר המשולם על העבודות הוא גבוה יותר. זה ברור כי קבלן איכותי מתמחר עצמו במחיר גבוה יותר. מניעת כל ליקויי הבניה מצריכה ממון שלעיתים עדיף לא להוציאו. אפשר לחיות עם ליקויי בניה חסרי משמעות ולא להידרש לשלם מאות אלפי שקלים על ביטולם המוחלט. הרי אין איש מופתע כי גם בית בארסוף בשווי 10 מיליון דולר ימצאו בו ליקויי בניה. אז מה?

ואולם אחרי שהדברים נכנסים לפרופורציה הנכונה אי אפשר שלא לאזכר את העובדה כי קיימים בתים בהם ליקויי הבניה הם מובנים בבית ואינם דברים שניתן לעבור עליהם לסדק היום. נפוצותם של בתים אלו הינה 10% בלבד מסך הבתים הנבנים. חשוב הוא כי אתם יודעים לזהות את הבנייה הלקויה הזו ולהימנע מלשלם על סוג זה ש בניה. את זאת עושים על ידי גילוי ערנות ולעיתים התיעצות עם גורמי המקצוע המתאימים.

סיכום

ליקויי בניה אמנם מתגלים מעת לעת. משמעותם של ליקויי בניה אלו הינו בדרך כלל מועט ואינו שווה איזכור מיוחד.

יש בתים בהם ליקויי הבניה מהווים מרכיב משמעותי עד כדי ירידת ערך של הנכס. בתים כאלו אינם נפוצים אך עצם הידיעה על קיומם של בתים מעין אלו מצריכה בדיקה.