נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

7 עצות שוות לאלו המשפצים בפעם הראשונה

7 עצות מעשיות למשפצי דירתם בפעם הראשונה

איך יודעים בתוך שניות אם הקבלן שלך מקצוען?תשובה: שואלים אותו שאלה פשוטה: האם אתה מוכן לקבל את התמורה בסיום כל שלב, או במילים פשוטות: וותר על מקדמה.

ועכשיו ההסבר: קבלן יכול להיות טוב ויכול להיות רע. אם הוא טוב, אזי הוא מקבל את שכרו המוסכם, הוא אינו נזקק לחזור ולתקן ליקויי בניה והוא מרוויח בדרך כלל על עמלו ביושר רב. בקיצור- הוא ריווחי. מכאן ש… א' הוא אינו חושש שלא ישלמו לו, הרי אמרנו כי הוא מבצע מלאכה טובה ו-ב' הוא אינו נזקק למקדמה כי אמרנו שהוא ריווחי.

לעומתו קבלן רע אינו יכול להרשות לעצמו שלא לקחת מקדמה כי א' אין לו כסף פנוי אפילו לרכישת חומרי בניה בסיסיים ו-ב' הוא יודע כי עלולים לא לשלם לו בגמר העבודה לאחר שיתברר כי אינה ראויה לתשלום.

באופן כללי חישבו על המצב הבא: מדוע בכלל יש סיבה לתת מקדמה לקבלן? הרי את שכר העבודה שהוא מעביר לפועליו הוא מעביר בסיום העבודה ולא בתחילתה והוא עדיין יוכל להעבירה מכספים שישולמו לו בגמר שלב הבניה. ולעניין עלות חומרי הבניה, תופתעו לדעת שגם אותם הוא קונה באשראי שכן הוא משלם בכרטיס אשראי או בדחייה מוסכמת בינו ובין בית העסק עימו הוא עובד באופן קבוע.

מה המסקנה: תמיד העדיפו קבלנים שיכולים להתחיל את העבודה ללא מקדמה.

אם בכל זאת מתעקש הקבלן על מקדמה אזי שלמו לו על בסיס ענייני. ריכשו ישירות את חומרי הבניין או סורו עימו לחנות שלו ובצעו את העיסקה שם. באופן כזה תוכלו להבטיח כי כספכם אינו מממן פרויקט אחר שבו הקבלן שלכם תקוע ואם, למרבה הצער, הקבלן שלכם קיבל כנפיים וברח, לפחות נותרתם עם שווי כספי של חומרי הבניה שהגיעו אל האתר.

איך נמנעים ממחלוקות על ליקויי בניה?הנה כלל פשוט: חלקו את העבודה להרבה שלבים קטנים והתנו את המשך העבודה בסיום כל שלב. באופן כזה תוכלו לסיים את ההתקשרות עם הקבלן מיד כשנוצרת בעיה וזו עודנה קטנה.

עצה זו מביאה אותי לכתוב עצה נוספת ודומה לה: חלקו את המלאכות למספר קבלני משנה. בדרך זו תוכלו להקטין את הנזק לגודל חלקו היחסי של כל קבלן. אמנם יידרש מכם תיאום רב יותר וזמן השקעה רב באיתור קבלנים רבים אך אם אתם מכירים ביתרונות האלו ואם יש לכם את הרצון והיכולת לתרום מזמנכם, זוהי הדרך הבדוקה ביותר להשלים את הפרויקט בזמן, בתקציב ובאיכות המבוקשת.

איך תדעו אם הקבלן לא מסובב אתכם?קבלן אמין נעזר בצוות עובדים ותיק. דאגו לשאול את העובדים, כל אחד בנפרד ובאופן קליל ולא רישמי, כמה זמן הוא מכיר ומועסק על ידי הקבלן. כל תשובה שהינה חודש או פחות מהווה תמרור אזהרה. היו חשדניים ודאגו לתוכנית חילוץ מיד כשמגיע המשבר הראשון.תוכניות בנייה

בקשו מהקבלן לקבל לוח זמנים. לוח הזמנים עצמו פחות חשוב אך בתוך לוח הזמנים מתחבאת התובנה הבאה: בידקו האם כל המלאכות עליהן הוסכם מצויות בלוח הזמנים הזה והאם לוח הזמנים מסדר את המלאכות לפי הקדימויות הנכונות. אם מתברר כי הקבלן אינו מסוגל לייצר לוח זמנים ענייני יש בכך נורית אזהרה שהקבלן אינו יודע לנהל את האתר והוא מפסיד כספים, גם אצלכם וגם אצל אחרים וזו רק שאלה של זמן לרגע שבו הוא יחדל להופיע.

בקשו לבקר בבית המלאכה של מלאכות אותן רוכש הקבלן מאחרים. דוגמא: בקשו ממנו ללוותו אל בית המלאכה לאלומיניום. ראו היכן המוצר מיוצר ובקשו את התחיבויות יצרן האלומיניום לייצור המוסכם. אם הקבלן אינו נוקב בשם בעל המקצוע או מסרב להסגיר בפניכם את מקור חומרי הבניין, ראו בזאת סימן אזהרה לתקלות קרבות.

איך מבטיחים את כספכם?

אל תתפתו לשלם בשחור. שלמו את המע"מ ודאגו לקבל חשבונית מס. זה ישתלם לכם בטווח הרחוק. חשבונית המס הינה ביטוח המוצר. היא מעידה כי מלאכה היתה אמורה להיות מסופקת וכי תמורתה של מלאכה זו נמסרה לקבלן. ייתכן וקבלן יבקש ואפילו יתעקש לקבל כספים במזומן וללא חשבונית מס. כשהדבר קורה ראו בזאת סימן אזהרה לאי תקינות שעלולה להוביל להפסקת העבודה על רקע הסתבכות כלכלית של הקבלן.