נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

מותר ואסור- צרור עצות בעת קניית דירה

10 טיפים שווים על אופן התנהלות במעמד המכירה/קנייה של בית

אחת הטעויות הנפוצות שעושים בדרך לרכישת דירה יד שנייה קשורה דווקא לצד המנטלי. בני זוג שמגיעים יחד לדירה אינם מציגים חזית אחידה מול המוכר ומול עצמם.

והמוכר יודע היטב לנצל זאת. קיראו עכשיו מה עושה המוכר כדי לוודא שאתם תיקנו את דירתו מהר ובמחיר שלו!

הקונים הפוטנציאליים רואים בעצם החיפוש אחר דירה, סוג של משימה לא נעימה ומתסכלת. טיבה של זאת ברור: בעוד שהמוכר מצוי בדירתו ומחכה לרוכש הפוטנציאלי, הרי הרוכש אמור לנסוע למקומות שונים בכל פעם, לתאם עם המוכר או המתווך או עם השוכר ולהפעיל בכל פעם טקטיקה שונה אל מול האנשים שעליהם הוא מוזמן.

ויש גם עניין אחר: לא תמיד בני הזוג מסכימים על אותם דברים! כאן מגיעים חברות בדק בית לעזר. הן מציגות את הנכס באור הניטרלי ומאפשרות לרוכשים לקבל החלטה מושכלת. אחת העצות הטובות ביותר לזאת היא להיעזר במתווך. כן, זוהי אינה עצה חדשה ולמרות זאת אנחנו נזהה התקוממות של חלק מקוראינו שישאלו, מבחינתם בצדק? למה לשלם עמלה? אנחנו יודעים לעשות זאת לא פחות טוב. ייתכן, נאמר , אך מהלך שכזה הנעשה מפוזיציה מלווה תמיד ב"רעשים" מיותרים. את אלו יכול המתווך להשתיק. באותו אופן גם שכירתו של מהנדס לבדיקתו של הנכס חשוב שכן אותו מהנדס מביא איתו מיומנות, ניסיון וניטרליות.

עצתנו החשובה ביותר היא: נהלו רישום של כל מאפייני הנכס בצורה טבלאית. רשמו את כל המרכיבים ותנו לכל אחד ממרכיבים אלו דרגת חשיבות. למשל רשמו כי המחיר חשוב יותר מהמיקום או להיפך. רשמו את כיווני האויר לנכס, גילו, וכן הלאה. האם מרובע הוא או מלבני, מצבו הפיזי, מספר הדיירים

רוכש דירה נמצא בפוזיציה, כבר אמרנו, והוא צריך גורמים ניטרליים המסוגלים להעביר אליו את המידע המלא והאוביקטיבי של הנכס.

זכרו, נכס אינו נקנה ביום. החיפזון שעלול להיכפות על ידי המוכר אינו צריך להרתיע. קחו את הזמן. וזיכרו: מציאות לא קיימות בשוק. אתם צריכים לשאוף לשלם מחיר מלא לדירה ראויה.

הזמינו בדיקה של נכס וקבלו בתמורה דו"ח הנדסי מקיף ותוכלו לקבל גם תובנות אחרות שכן בניגוד למתווך המשרת את אחד הצדדים ואשר פעולותיו מונחות על הרצון לסגור עסקה, הרי המהנדס אינו תלוי בסגירת העיסקה כדי לתת את חוות הדעת המבוקשת ממנו.

קניית דירה אינה עניין של מה בכך ולמרות זאת ניגשים אליה מרבית הרוכשים תוך שהם מאמצים את גישת “תחושת הבטן”.

הם מאמינים כי ההחלטה צריכה להתקבל במהירות שכן אם לא יימהרו, תיחטף הדירה מידיהם.לכן העובדות בעניין זה חשובות: דירה לא נמכרת בתהליך שנמשך שעות או ימים. בדרך כלל תהליך זה נמשך שבועות אחדים.

כשאתם קונים דירה בדקו אותה באופן יסודי! עירכו טבלה המסכמת את מעלותיה ומגרעותיה.תנו ציונים ודרגו את חשיבות הממצאים שנתגלו לכם.כששואלים אותי מה לבדוק כשקונים דירה אני מציין תמיד את מיקום הדירה כבעל חשיבות מירבית.מצבה הפיזי של הדירה ומחיר מבוקרש הם בחשיבות משנית שלאחר זאת.כשקונים דירה בודקים את מערכות האינסטלציה קודם לכול. אלו יעידו כאלף עדים על מצבה התחזוקתי ועל ערכה של דירה זו בעיני המוכר.

אם הדירה מוזנחת, תוכלו להיות בטוחים שניתן להוריד עוד במחירה של הדירה והמוכרים אינם בטוחים כי ההשקעה בה, אם זו תיעשה עלידם, תואיל למכירתה.

מערכות האינסטלציה עולות מעט אך בתהליך החלפת צנרת המים והביוב כרוכה גם החלפת הריצוף וציפויי הקרמיקה וזו כבר מתחילה להיות הוצאה משמעותית.כשקונים דירה בידקו את חדר המדרגות (כשמדובר בבית רב משפחתי) וראו את רמת תחזוקתו, בקרו בנכס מספר פעמים ביום ובלילה וחפשו את הדברים החריגים.נסו לאתר את מוני המים וראו את מצבם הפיזי של צינורות המים.

כשבודקים בית לפני קנייתו אסור להמעיט בדברים הקטנים שאולי מצריכים זמן אך אם לא יבדקו יגרמו לקבלת החלטה שגויה בקשר לנכס שנרכש.מה לבדוק כשקונים דירה? הכל! שום דבר אינו יכול להיחשב פעוט.

חשוב לדעת כי במחיר פעוט אתם יכולים לתת למומחים לבדוק את הנכס ולהבטיח לעצמכם את השקט הנפשי שלו אתם זקוקים. כשקונים דירה על ידי מי שעיסוקו אינו בתחום הנדל”ן רצוי לתת למומחים לומר את דברם.