נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

גיליתם ליקוי בנייה – מה עושים ?

ליקויי בנייה- האם תמיד ניגשים לבית משפט ואיך מתנהלים בבית משפט

עומדים לתבוע על ליקויי בנייה שנגרמו לכם, הנה 6 עצות שיעזרו לכם לנצח ולחסוך אלפי שקלים
האם פונים לעורך דין או למהנדס ליקויי בנייה?
נניח כי פניתם לעורך דין לפני שפניתם למהנדס. עתה הנכם נמצאים במשרדו של עורך הדין, השעון מתקתק, החיוב נקבע לרוב לפי הזמן שחלף
עורך הדין מקשיב, הוא אינו בקיא בפרטים הנדסיים ומנסה למצוא ולהציף את המשמעויות המשפטיות (אך לא ההנדסיות) של המקרה שלכם תוך שהוא מעלעל בחוזה שביניכם ובין הקבלן, בצילומים שהבאתם, המלמדים על ליקויי בניה לכאורה ובשלל ההקלטות, האימיילים וההודעות שעברו ביניכם ובין הקבלן
סביר שתשובתו של עורך דין תהיה משהו בסגנון:" יש מקום לתביעה משפטית אך עליכם להביא חוות דעת של מהנדס מבנים. בלעדי חוות הדעת אין די כדי להביא את התשתית הראייתית לליקויי הבניה…"
בשלב זה, הן אתם והן עורך הדין לא יודעים אם ליקויי הבניה הם מסוג שניתן לתבוע בגינם ואינכם יודעים את מהו הנזק שנגרם לכם לכאורה
הפגישה מסתיימת ואתם בחוץ, על הכביש הראשי, ושנקבע שעליכם לאתר מהנדס לצורך עריכתה של חוות הדעת ההנדסית.
בואו נעצור כאן ונשאל את עצמנו:
בשלב זה אין לו לעורך הדין חוות דעת הנדסית והוא אינו מכיר את משמעות העובדות בראייה הנדסית ולכן אינו יכול לקצוב את שכר טירחתו.
עורך הדין אינו יכול לדעת אם כדאי כלל להגיש תביעה.
עורך הדין אינו יכול בשלב זה להעריך את סיכויי הזכייה.
הוא אינו יודע כמה זמן עלול להימשך הטיפול בתיק.
האם הוא יודע מהו גובה הסכומים שניתן לתבוע תחת הנתונים הראשוניים שסיפקתם?
האם הוא יודע איזוהי הערכאה הנכונה לתבוע: האם יהיה זה בית משפט, או אולי המפקח על הבתים המשותפים או תביעות קטנות.
ברור כי בשל השאלות הרבות האלו, שכולן נותרות עם מענה חלקי בלבד, אתם עלולים לקבל החלטות שגויות.
ואולם אם אתם פונים למהנדס בדק בית תוכלו לקבל תובנות שתאפשרנה לעורך הדין לייצג אתכם באופן יעיל ונכון.
מהנדס זה פוקד את ביתכם ומרחיב את היריעה ההנדסית ויוצק אל הכתב את הראיות העובדתיות.
מהנדס זה מפרט את ליקויי הבניה, מצביע על הליקויים בהשוואה למותר והאסור על פי התקן הישראלי ובהשוואה לחוזה.
אותו מהנדס מבהיר את הדרכים לתיקון הליקויים ואומד את עלותם.
עתה קל יותר לקבל החלטות על המשך הדרך:
אתם יכולים ורשאים להחליט להימנע מתביעה משפטית. ייתכן כי גובה הנזקים אינו מצדיק מהלך משפטי.
אתם יכולים להחליט על מסגרת בית משפט לתביעות קטנות ככתובת לטענותיכם.
אתם יכולים להציג את חוות הדעת ההנדסית ולקבל מעורך דין הצעה עניינית הנגזרת מאותה חוות דעת. עורך הדין יוכל בקלות רבה לקבוע אם התיק מתאים להידון בבית משפט ובמיוחד ייקל עליו להסביר לכם על הסיכויים והדרכים הנכונות להתנהל שכן כל החומר הראייתי כבר פרוס בפניו בדרך שאינה מצריכה ממנו יגיעה ונבירה בפרטים.
במקרים רבים מוצאים עצמם התובעים במצב שבו די להם להציג את חוות הדעת לקבלן והקבלן מתרצה ונרתם לביצוע עבודות התיקון ובכך נחסכת התסבוכת המשפטית.
לעיתים מזומנות מתברר כי הליקויים כביכול שעליהם אתם מלינים אינם ליקויים של ממש והם נחשבים נורמות ביצוע מקובלות בתחום ההנדסה. בכך ולמזלכם חסכתם את הדרך הארוכה והיקרה שבתביעת סרק.
לעיתים יהיה זה המהנדס שיבחין כי הליקויים הללו ברי תיקון ובסכומים שאינם גבוהים ותוכלו לבצעם בעצמכם בעלויות הנמוכות לעין שיעור מהעלויות שהיו נגזרות עליכם לו הייתם פונים בדרך המשפט.
סיכום: תביעות על ליקויי בנייה נעשות תוך פנייה למהנדס תחילה ורק לאחר קבלת חות דעת הנדסית יש לפנות לעורך דין.
2. מהו הסכום שנקצב על ידי מהנדס ליקויי בנייה. אם הסכום נמוך מ5,000 ש"ח, שיקלו את האפשרות לתקן בעצמכם ולשכוח מכל הסיפור. מדוע? כי עליכם לדעת שלא כול תביעה זוכה, והשופט אינו מחוייב לפצות אתכם על כספים ששילמתם לעורך הדין למהנדס ותשלומים עקיפים אחרים כגון נסיעות אל בית המשפט או ממנו, נסיעות אל משרד עורך הדין וכו'
3. האם נקבע באופן ודאי שהנתבע אשם. האם לכם יש רשלנות תורמת? אם יש לכם מעורבות מסויימת יקשה על בית המשפט לקבוע את חלקו של הנתבע בפיצוי המבוקש. שיקלו לתקן בעצמכם.
4. הליקוי מפריע לשגרת החיים? אם כן אזי לעיתים שוקלים לתקן ולשכוח מהסיפור. הברירה האחרת הינה להויר הליקוי על כנו, להמתין שנים להתבררות העניין בבית משפט ובינתיים לסבול שלא לצורך.
5. הליקוי מערב יותר מגורם אחד? נניח לרגע שאתם תובעים את הקבלן. הקבלן בתורו תובע צד ג', למשל את המתכנן. המתכנן לא נותר חייב ומצביע עליכם כמי שביקש לקבל את התכנון המוצע למרות הסתייגותו. מעגל קסמים זה קשה לפיצוח. הימנעו מתביעה שעלולה לחזור אליכם כבומרנג.
6. אתם תובעים על ליקויים אך לא השלמתם את חלקכם בעיסקה? למשל לא שילמתם את מלוא הכספים. בית המשפט אינו רואה בעין יפה מצב בו צד אחד עושה דין לעצמו ומחליט חד צדדית לקזז כספים כנגד ליקויים בין אם הם אמיתיים ובין אם לאו