נחליאלי 1
רחובות
ראשון - חמישי
09:00 - 17:00
0722-709950
support@homeinspection.co.il

בדיקת חריגות בניה

בדיקת חריגות בנייה

להבדיל מליקויי בנייה  גלויים בתשתיות או בפרטיו השונים של המבנה, חריגות בניה יכולות להתגלות רק בבדיקה מקצועית.

בדיקת חריגות בניה תתבצע מול תוכניות המבנה המקוריות, תוכניות היתר הבנייה (גרמושקה) , והשוואתן לנתונים הקיימים בשטח.

לא כל אחד יודע לקרוא תוכניות, לא כל אדם מבין את ההבדל בין טופס 4 לטופס 5 (תעודת גמר) ואין זה תפקידו של עורך הדין לקבוע אם קיימות חריגות בנייה בנכס.
למעשה, יותר ויותר עורכי דין השכילו להבין כי בלעדי בדיקה כזו אין לחתום על החוזה. מרביתם מתעקשים לכן, על ביצוע בדיקת חריגות בנייה!

הדבר האחרון שעורך דין רוצה הוא להימצא במצב בו לא ניתן להעביר זכויות הנכס לקונה בשל חריגות בנייה שמצויים בו.
כאשר יש חריגות בנייה חשוב להבין שאין זה מספיק לאמוד את עלויות החזרת המצב לקדמותו אלא לקבוע מהו ירידת הערך של הנכס כתוצאה מאובדן הפוטנציאל.

דוחות לדוגמא בנושא חריגות בנייה

במקרים של חריגות בניה בבתים פרטיים, ייפתר הסכסוך (במידה ויהיה כזה…) בדרך כלל בבית המשפט, שייאלץ להחליט לגבי הצעדים שיינקטו בין הצדדים.

במקרים של חריגות בניה ע"י קבלן במבנה מגורים משותף, יצטרכו כל הדיירים להתמודד יחד כנגד הצד התובע, הן בבית המשפט והן במשרדי הרשות המקומית.

על מנת למנוע אי נעימויות מסוג זה, ועל מנת שלא להיקלע להוצאות כספיות העשויות להסתכם לעיתים בעשרות ואף מאות אלפי שקלים רצוי מאד להזמין בדיקה מקצועית המבוצעת ע"י מהנדס מוסמך, ולוודא כי בבית הנרכש לא בוצעו חריגות בניה כאלה העלולות לגרום לתביעות עתידיות מצד קבלנים אחרים הבונים בסמוך, או שכנים ששטחם הפרטי גובל בשטח הבית הנרכש.

er10-715x470

 

בצפיפות נדל"נית הולכת וגדלה, בעיקר בערים הגדולות ובדגש על מרכז הארץ, הופכות חריגות הבניה המבוצעות במבנים, לבעיה אמיתית.

ישראלים רבים עשויים למצוא את עצמם נתבעים על לא עוול בכפם, על חריגות בניה שבוצעו במבנה בו הם מתגוררים, ואשר בוצעו עוד בטרם התגוררו במבנה.

מבחינת הרשויות או שכנים קרובים, אין משמעות למועד ביצוע החריגה.

אמנם תמיד יוכלו לטעון הדיירים הנוכחיים לשיפוי מצד מבצע החריגה, אולם עד לקבלת שיפוי כזה, צפויה להם מסכת ייסורים לא פשוטה בין מסדרונות בתי המשפט, ומשרדי הרשות המקומית שבתחומה.