איתור רטיבויות מתחת לריצוף.jpg

איתור  וגילוי רטיבויות ומתן חוות דעת הנדסית

גילוי נזילות ואיתור נזילות מים מתבצע בכמה אופנים. האחד על ידי חיפוש סימני רטיבות מעל פנלים על ידי הסתכלות. השני על ידי סקירה של הרובה ברווחים בין האריחים.
טריק פשוט יוכל לומר לכם אם יש חשד לרטיבויות. אם הרובה אינה בגוון אחיד, גוון הרובה משתנה מכהה לבהיר ללא תלות בצבע המקורי יש בכך להעלות חשד של רטיבות.

זקוקים לבדיקת רטיבות? במקרים רבים אנו נעזרים במכשיר פרוטימטר לאיתור נזילות מים וגילוי רטיבויות ונזילות מצנרת המים.

גילוי רטיבות באמצעות מצלמה טרמית

 

 

מצלמה טרמית אינה רגישה דייה כדי לחדור ולראות את הפרשי הטמפרטורות מתחת לאריחים ופרוטימטר מאידך אומנם רגיש ויכול לאתר סביבותיו של הצינור אולם אם התקלה נמשכת תקופה ארוכה אזי פיזור המים הוא אחיד וקיים קושי לקבוע את מיקום הריכוז המכסימלי. הצעתנו : אם מדובר ברטיבות בחדר רחצה מוצע לפעול באופן שמסירים את אריחי הריצוף ובוחנים ישירות את המצוי מתחת להם. פעולה זו אומנם מלכלכת יותר אולם פשטותה יחד עם מחירה מהווים פתרון הולם. באותה הזדמנות אתם אף יכולים להחליט על שדרוג הרצפה והחלפתה באריחים מודרניים יותר.

מצלמה תרמית אינה מזהה רטיבויות באופן ישיר. המצלמה התרמית מזהה הפרשי טמפרטורות. ידוע שכאשר יש רטיבות האזור הרטוב קר ביחס לאזורים אחרים, עובדה זו מנוצלת על ידי המאתר כדי לקבוע שהאזורים הקרים, בדרך כלל בגוונים המתקרבים לכחול, הם האזורים הבעייתיים ושם כנראה יש פוטנציאל לפיצוץ בצנרת המים.

חשוב להבין שהמצלמה התרמית מוגבלת ביכולותיה. הקרמיקה מהווה חיץ שמונע מעבר חום ולכן ניסיון לאתר מים המצויים מתחת לריצוף שהינם בטמפרטורת החדר בדרך כלל אינה יעילה.

אם "מתמזל המזל" והרטיבות נגרמת מצנרת מים חמים הגילוי הופך פשוט יותר. מזרימים מים בצינורות. הצינורות, הן אלו המספקים מים והן אלו המנקזים את המים החמים – מתחממים. חום זה גלוי למצלמה התרמית ויכול לשמש לגילוי הליקוי.

מצלמה טרמית.jpg

האם ניתן לאתר רטיבויות מגשם גם בקיץ

בדק בית 2.jpg

דירות מיד שנייה קונים לאורך כל חודשי השנה. האם בדיקה הנדסית שמבוצעת בחודשי הקיץ יכולה לצפות רטיבויות של חורף?

ככלל ההשפעה של מי גשמים מועטה בקיץ ולכן התשובה המיידית לשאלה זו הינה: הדבר אפשרי, אבל לא באופן מובהק.

הנה כמה עצות שכדאי לאמץ כשרוכשים דירה בקיץ ורוצים לוודא שלא תהיינה רטיבויות בחורף המתקרב:

 

עליכם לשאול את המוכר באופן מפורש אם היו ליקויים של רטיבויות וככל שהמוכר מעיד שלא היו רטיבויות בחורף, עליכם לרשום הצהרתו זו בגוף החוזה.

עלו לגג וראו את מצב יריעת האיטום. אם זו עשויה זפת או אם יש סימנים לשלוליות בדמות של כתמים והתאספות לכלוך בנקודות נמוכות בגג, שאלו אותו אם לזאת יש השפעה על התקרה.

ככל שיש מרפסת מעליכם, עלו אליה, בידקו באמצעות פרוטימטר את הלחות שמתגלה ברווח שבין האריחים והשוו אותה לקריאה שמתקבלת בתוך הבית פנימה. אם הקריאות נבדלות אחת מהאחרת

יש פוטנציאל לרטיבות.

שאלו את מהנדס באיזה מיכשור הוא משתמש. קיימים מכשירים שונים לגילוי רטיבויות, חלקם רגישים יותר וחלקם פחות. אל תסתפקו במצלמה טרמית. מכשיר זה הוא הרגיש פחות לסוג זה של בדיקה.

הניחו את הגרוע מכל. הניחו שרטיבות אמנם צפויה להתרחש בחורף ושאלו איש מקצוע כמה יעלה לתקן רטיבות זו. עם הידיעה הזו יהיה לכם קל יותר לקבל את ההחלטות הנכונות במסגרת משא ומתן למחירו של הנכס.