top of page
Blue Print

בדיקת ליקויי בנייה

ליקויי בנייה קיימים בחלק ניכר מדירות מגורים, חלקם הינם פשוטים למדי וניתנים לתיקון בקלות, וחלקם בעייתיים ביותר, ומצריכים טיפול מעמיק ויקר. בעת רכישת דירה יד שניה, קשה לעיתים לאתר את ליקויי הבנייה, להבין עד כמה ליקויי בניה אלו משמעותיים ולפעול מתוך הבנה מלאה של מצבו הפיזי של הנכס רגע לפני רכישתו. בדרך כלל היעזרות במהנדס המתמחה בליקויי בניה, יש את הכלים, הידע והניסיון לאתר את כל הליקויים לפני שאתם מבצעים את אחת הרכישות המשמעותיות ביותר.
אילו ליקויי בניה ישנם?
ניתן לחלק באופן כללי ביותר את ליקויי הבניה השונים לליקויים שנוצרים עקב שימוש ובלאי או עקב בנייה לא איכותית ולא לפי תקני בנייה

התנהלות הליך משפטי על רקע ליקויי בניה

צד אחד, בדרך כלל צד התובע, מיוצג על ידי עורך דין, מביא את טענותיו תוך שהן נסמכות על ידי חוות דעתו של מהנדס אזרחי
הצד השני, הנתבע, מתגונן בפני התביעה ובמרבית המקרים גם בוחר לתבוע תביעה שכנגד. גם הוא נעזר בחוות דעת של מהנדס אזרחי.
השופט שאינו בקיא בהלכות ההנדסה קורא שתי חוות דעת המנוגדות האחת לאחרת. בשל חוסר בקיאותו בכתוב, הוא ממנה מהנדס שלישי שישמש כמבדיל בין שתי חוות הדעת המונחות בפניו.
ובכן, אנו משמשים בדרך כלל כגורם השלישי הזה, הממונה על ידי בית משפט.
לעיתים, כאשר איננו מייצגים את בית המשפט, אנו נקראים לסייע בידי מי מהצדדים שמרגיש נפגע ואנו מייצגים את הצד הנתבע או הצד האחר.
ההבדל המשמעותי, כך אנו יודעים, ביננו לבין אחרים, הוא בכך שאיננו מייצגים כל אחד.
אם יבוא אלינו לקוח ויבקש את שרותנו ואולם מכלול העובדות מלמד על הטעייה ורמייה אזי נסרב לטפל בו. בכך אנו נבדלים ממרבית המהנדסים ומכל עורכי הדין.

ליקויי בנייה נחלקים לשני סוגים

  • הסוג האחד הינו זה שמלמד על קיום ליקוי שהוגדר כך על פי התקן הישראלי. ליקוי כזה לא תמיד מצריך מכם פעולה. ניתן דוגמא: נניח שהקיר עקום ביחס למה שהתקן הגדיר ונניח עוד שהעיקום הזה לא גלוי לעין, לא מפריע לרהיט קיר כגון ארון והדרך היחידה לעלות עליו זה באמצעות פלס דיגיטלי. במקרה כזה לדעתנו אין שום חשיבות לליקוי שהרי אופיו הוא כזה שאינו מפריע לתפקוד ואינו מפריע לניראות, כלומר אינו קשור אפילו עם אסטטיקה.

  • הסוג השני: נניח שיש ליקוי שבמסגרתו צנרת המים הותקנה בצורה לא נכונה וקיימת נזילת מים או שהפוטנציאל שנזילת מים כזו גבוה, מה עכשיו? במקרה כזה כדאי מאד לקחת את התסריט הרע היותר, להניח שתקלה בצנרת המים עלולה להתרחש בטווח הזמן המיידי ולנסות לאמוד את משמעותה הכספית. עם המידע הזה אתם הולכים למוכר וממנהלים משא ומתן ענייני על תיקון הליקוי או הפחתה של מחיר הנכס בשווי הקרוב לאומדן תיקון הליקוי. 
    ריכשו דירה לאחר שאתם מבצעים את כל הבדיקות המתאימות לרבות בדיקת ליקויי בנייה ואל תחתמו על סעיף חוזי בו אתם מצהירים שבדקתם את הדירה אם, למעשה, לא עשיתם זאת!

Architect on Building Site

מה עושים אם התגלו ליקויים במהלך בדק בית

אם מתגלים ליקויים במהלך בדק הבית, זה לא בהכרח אומר שלא כדאי לרכוש את הבית.
רכישתו של בית קשורה עם בדיקה של 4 קטגוריות והן :

  • מיקומו של הנכס, 

  • גיאומטריה של הנכס,

  • מצבו הפיזי של הנכס וזהו החלק הקשור עם בדק הבית

  • והנדבך הרביעי - מחירו של הנכס.

נוהגים לתת למצבו הפיזי של הנכס משקל של 25% ממערכת השיקולים הכוללת.
עם זאת ולמרות המשקל הנמוך במערכת השיקולים, של מצבו ההנדסי של הבית, חשוב לקבל הבנה ברורה של הבעיות ואת עלות תיקונן של בעיות אלו.

הבדיקה ההנדסית תאפשר ניהול משא ומתן ענייני עם המוכר כדי לבצע את התיקונים לפני הסגירה, ואפילו חיסכון של עשרות אלפי שקלים ממחירו של הנכס אינו דבר שיש להמעיט בו. לעיתים הידיעה על ליקויים ועל הצורך בתיקונם תרחיק את הקונה המיועד לא רק בגלל העלויות הכרוכות בתיקון הליקויים אלא בשל שתי סיבות אחרות: הראשונה: לקונה אין רצון להתעסק עם עבודות השיפוץ, הוא לא אוהב להתחכך עם קבלנים ושיפוצניקים, היה לו ניסיון רע באיכות העבודה המסופקת והוא לא מאמין שיצליח לקבל בית ראוי. השנייה: הוא צריך שהבית יועבר אליו בלוח זמנים קצר והצורך בביצוע עבודות שיפוץ אינו מאפשר זאת.

ליקויי בניה גלויים וליקויי בניה סמויים

בעלי מקצוע נוהגים לחלק את ליקויי הבניה לשני סוגים שונים אך משלימים, האחד הוא ליקויי בניה גלויים אשר ניתן לראותם בעין לא מקצועית בין היתר קילופי טיח אשר לכאורה יכולים להראות בלתי מזיקים. שימו לב כי בעל מקצוע בעל ניסיון רב בתחום ומכשור מתקדם, יכול לאבחן את קילופי הטיח או הסדקים אותם ראיתם על הקירות כבעיה חמורה אשר דורשת התייחסות.
הסוג השני הוא הליקויים הסמויים אשר אותם לא ניתן לבחון ללא מכשור מתקדם ומקצועי וללא ידע מקדים. אם גם אתם עתידים לרכוש דירה ואין אתם מגיעים מענף הבניה, יש לקחת בחשבון כי לא תצליחו לאתר ליקויים שלעיתים יכולים להסתכם באלפי ואף עשרות אלפי שקלים ועל כן עליכם לשכור את שרותיו של בעל מקצוע מוביל בתחומו שיספק לכם שירות בדיקת גירה לפני קניה ובסופו קבלת דו"ח בדק בית אמין ומקצועי.
חסכו היום הוצאות עתידיות
 

bottom of page