האם הבניין שלכם עומד לקרוס

מאמר זה מובא כשירות לציבור

בניין לפני קריסה אחאב 3.jpg

האם אתם מבחינים בברזל הזיון שבעמודי הבניין

ברזל זיון הינו זה הקושר את הבטון, מחזק את אלמנטי השלד ותורם לחוזקו של העמוד הקורה, קיר גזירה וכל אלמנט בשלד המצוי תחת עומס. הברזל רגיש לחמצן ומחליד בעת שהוא מצוי. לפיכך הבטון משמש הגנה על הברזל מפני התחמצנות היא החלודה המאפיינת מתכת. כאשר אתם רואים את הברזל המצב אינו רצוי. כאשר הברזל נתון למתקפת חימצון שנים רבות הופך  אלמנט השלד חסר , כאילו אינו קיים. בתמונה זו שלמעלה הננו מציגים עמוד שכבר אינו משמש לתפקידו. הברזל האורכי והחישוקים החלידו ללא תקנה וגרמו לעמוד לקרוס, למעשה ניתן להבחין במעיכה של העמוד. העמוד התקצר!

עמוד שקרס והגיע למצב פלסטי.jpg

הבליטות שאתם רואים בעמוד בתמונה למעלה הן בליטות המלמדות על מעיכה של העמוד. העמוד נמעך, התקצר והבטון "קופץ" החוצה. העמוד התעוות לתחום הפלסטי. משמעות היא שאין דרך חזרה. מצבו של העמוד אינו בר תיקון, העמוד לא יוכל לחזור ולהתארך כפי שקפיץ מתארך אם מפסיקים את פעולת הכיווץ שלו. אם אתם מבחינים בבליטות בעמודי בטון בבניין בו אתם גרים מהרו להזמין מהנדס קונסטרוקציה לבדיקת התופעה.

מבנים לפני קריסה

הבנין ברחוב אחאב 3 קרית אונו הוכרז ביום חמישי 28 אוקטובר 2021 כמסוכן ודייריו פונו באותו היום. היינו שם שעות אחדות לאחר ההודעה הרישמית של עיריית קרית אונו על פינוי הבניין.
ערנותה של דיירת מנעה אסון כבד. הדיירת פעלה בשני מישורים: היא הודיעה למחלקת ההנדסה בעירייה על חשדה כי הבניין אינו תקין ובמקביל פנתה אלינו על מנת לקבל חוות דעת. 
דעתנו היתה זהה לזו של מהנדס העיר - יש לפנות את הבניין באופן מיידי.
ההתנהלות המהירה מנעה אסון. 


איך תדעו גם אתם למנוע אסון וסכנת קריסה

בתמונות הבאות הננו מציגים את העובדות שניגלו לנו במועד הביקור והסבר מפורט של כל תמונה שצולמה על ידינו. השוו את מצב הבניין שלכם עם התמונות האלו. אם יש דימיון, אפילו דימיון קל, מהרו וניקטו פעולה. פעולות אלו מצילות חיים.

בניין שעומד לקרוס אחאב 3 קרית אונו.jpg

מעיון בתמונה למעלה אפשר לראות כי החישוקים, אותם מוטות ברזל המחבקים את העמוד חלודים והם למעשה נקרעו. החישוקים, תפקידם למנוע את מעיכת העמוד וקריסתו. 
אם תופעה דומה מתרחשת אצלכם מהרו לקרוא למהנדס קונסטרוקציה.
אפשר לחזק בניינים אם התופעה מטופלת בזמן. המתנה ארוכה מידי גורמת להידרדרות ולבסוף למצב של הריסה יזומה או קריסה לא מבוקרת.
שימו לב כי במקרה שלפנינו היו אלו מי גשמים, מי השקייה ומי ביוב שהאיצו את תהליך החלודה. הגנה על העמוד משלושת מקורות מים אלו עשויה להועיל בהארכת חיי שלד הבניין.

שימו לב כי מרגע שהבניין הוכרז לפינוי בינוי עדיין יש מקום לבקר את מצבו כי עד למועד פינויו גרים בו ואין מקום להתעלם מתופעות לא רצויות אלו רק כי 'אוטוטו' מפילים את הבניין.

האם להתעקש על בדק בית

בדק בית מוצע בדרך כלל לרוכשי דירות על ידי מייצגיהם - עורכי הדין. רבים מרוכשי הדירות כלל לא מודעים לעובדה כי יש שירות כזה ועלותו שווה לכל נפש.
עורכי דין רבים נותנים משקל גדול להצהרתו של הרוכש בחוזה המכר בו הוא מצהיר כי בדק את הנכס ומצאו תקין וכי לא תהיה לו טענה בקשר לזאת.
אם מצהיר הרוכש הצהרה שכזו, רואה עורך הדין חובה שילוחית לוודא כי להצהרה זו יש כיסוי. 
עורך הדין יכול ובדרך כלל מתעקש כי לקוחו יבצע בדיקה הנדסית, בין בעצמו ובין על ידי אחרים, רצוי חברות בדק בית, הכל כדי להבטיח שאין רוכשים חתול בשק.
כאמור הבדיקה ההנדסית אינה יכולה לגלות הכל, רבים הם אלו שמסווים ליקויי בניה ומקשים על גילויה אולם גם אם לא אותרו ליקוים בשל הסוואתם, יש בחוות הדעת ההנדסית יתרון משמעותי. חוות הדעת מקפיאה מצב קיים. אם, לדוגמא, מתברר במועד קבלת החזקה, חודשים שלאחר הבדיקה ההנדסית, כי מצבו של הנכס שונה ממצבו ביום שבו בוצע סקר הנדסי, ניתן להשתמש בחוות דעת זו כאסמכתא שהנכס מועבר לרוכש במצבו שאינו AS IS

Modern House

לניסיון אין תחליף